FAQ - často kladené dotazy
1) Co mám udělat, aby mi přestala vlhnout omítka staršího domku ?
Příčinou bývá buď dlouhodobé působení zemní vlhkosti nebo závada ochrany proti dešťové vodě (okapy, oplechování, odstřik od okapových chodníků..). Pro dokonalé řešení je vždy nutné odstranit závadu. Teprve pak je možné opravit projevy závady = vlhké zdi, opadávající omítka….. Protože zeď je mokrá a obsahuje škodlivé soli, které při vysýchání krystalizují a tím narušují běžné stavební materiály je vhodné použít zde tzv. sanační omítky. Ty v sobě dlouhodobě absorbují škodlivé soli bez toho, aby se to projevilo viditelně na povrchu. Vždy je nutné provést alespoň minimální tloušťku omítky 1,5cm. Nabízíme Vám možnost bezplatné návštěvy a konzultace odborníkem na místě, který poradí s odstraněním příčin vlhnutí a doporučí vhodné omítky na opravu.
2) Slyšel jsem o samonivelačních litých potěrech, že jsou vhodné na vytápěné potěry. Můžete mi dát podrobnější informace? Může se pod ně položit polystyrén jako tepelná izolace?
Samonivelační potěry jsou materiály většinou na bázi anhydritu a provádí se technikou lití tekuté kaše na připravený podklad krytý folií (proti zatečení hmoty do izolace nebo otvorů konstrukce). Podklad může tvořit izolace proti kročejovému hluku nebo tepelná izolace a to jak na bázi minerální, tak z polystyrénu. Lití se provádí v tloušťkách od 3cm strojním míchacím zařízením buď z pytlovaného materiálu (při malých množstvích) nebo ze zásobního sila (od množství cca 10 tun), ve kterém se materiál doveze. Spotřeba je přibližně 18kg/m2 při 1cm tloušťky tj. při průměrné tloušťce 4cm asi 75 kg /m2. Materiál se při tuhnutí jen minimálně smršťuje a proto je velmi vhodný pro podlahová vytápění (zůstává v pevném kontaktu s trubkami topení a zajistí velmi dobrý přenos tepla) a je také i na velkých plochách odolný proti vzniku prasklin. Výška a rovinnost podlahy se kontrolují laserovým nivelačním přístrojem a výsledek je kvalitní rovný povrch bez nutnosti použití dalších vyrovnávacích stěrkových hmot. Provedení na připravený podklad je velmi rychlé (i několik stovek m2 za den = RD za pracovní dobu včetně přípravy a úklidu zařízení pro lití) a materiál je do dvou dnů pochůzí pro další (lehkou) stavební činnost.Doprava materiálu v sile s míchacím zařízením se neúčtuje. Pro provedení Vám doporučíme zkušené prováděcí firmy a dodavatele samonivelačních potěrů.
3) Jaké barevné omítky na zateplení jsou nejvhodnější a kde si mohu vybrat barvu?
Barevné tenkovrstvé omítky na zateplení mají velmi významnou funkci dlouhodobé ochrany celého zateplení před povětrnostními vlivy. Měly by se proto použít k tomu určené pastovité omítky. Rozdělují se podle pojiv na akrylátové, silikátové nebo silikonové a pak podle vzhledu na zatírané (točené, hlazené) nebo rýhované (drásané). Zrnitost – většinou 1,5mm ; 2,0mm a 3,0mm – určuje jejich tloušťku a spotřebu. Obecně se za nejkvalitnější považuji omítky na silikonové bázi. Barvu omítky si můžete vybrat u nás a v našem míchacím centru Vám ji můžeme i přímo namíchat. Můžeme Vám zapůjčit i vzorník odstínů pro výběr přímo na stavbě. Omezení je dáno jen tzv. odrazivostí barvy , která by neměla být nižší něž 30 (%) aby nedocházelo k přehřívání omítky při ozáření sluncem.
4) Mám starou terasu s dlažbou, která je popraskaná a zatéká mi kolem sloupků zábradlí. Můžete mi poradit, z čeho mám udělat nový povrch?
Pokud se jen odlupuje dlažba, doporučujeme ji opatrně odstranit (aby se nenarušil podkladní potěr a spádová vrstva). Povrch v případě větších nerovností opravit opravnou cementovou hmotou. Potom provést hydroizolační pružnou polymercementovou stěrku ve dvou vrstvách cca 1mm. Do první vrstvy se v rozích vloží pružní těsnicí páska a kolem sloupků se provedou prostupové manžety. Na druhou vrstvu se po době určené výrobcem přímo lepí nová dlažba vhodným flexibilním lepidlem a spárovací hmotou. Kolem prostupů a v rozích se používá trvale pružných spárovacích hmot (akrylátových nebo silikonovách pro vnější prostředí a UV záření odolných.
Pokud je dlažba jen popraskaná a kromě krátkodobého zatékání kolem sloupků je plocha v dobrém stavu, lze na celý povrch po očištění a penetraci aplikovat hydroizolační pružnou polymercementovou stěrku, která je současně pochůzí vrstvou. Postup je podobný jako v předchozím případě, souvrství je ale ve větší tloušťce.
5) Na starším domku mi odpadává soklová omítka, čím a jak ji mám opravit.
Většinou bývá příčinou odstřikující srážková voda. Doporučujeme omítku odstranit a nahradit ji vhodnou omítkou určenou pro soklové plochy ( bývá to určeno výrobcem). Pro větší odolnost a moderní vzhledové řešení pak doporučujeme provést omítku mozaikovou ( marmolit, mosaikputz, buntsteinputz..). U nás si můžete vybrat z široké škály vzorů, které Vám ihned připravíme v našem míchacím centru.
6) Poraďte mi, jakou hmotu mám použít pod obklad kolem vany, ve sprše a pod dlažbu v koupelně.Existují prý nějaké tekuté lepenky.
Na vyzrálý potěr a omítky se používají po penetraci podkladu tekuté pružné polymercementové stěrky. Do první vrstvy se v rozích vloží pružní těsnicí páska a kolem vodovodních a jiných vývodů se provedou prostupové manžety. Na druhou vrstvu se po době určené výrobcem přímo lepí nová dlažba nebo obklad vhodným flexibilním lepidlem a spárovací hmotou.